Kde hledat původ a proč je tady wellness

Nelze říct, kdo wellness vymyslel, jako u dějin národa nebo státu. Za otce této myšlenky je považován Dr. Halbert L. Dunn, autor myšlenky High level wellness (volně přeloženo jako zdraví na vysoké úrovni). Přednášel i zájemcům v kostele ve Washingtonu.

Kde se wellness vzalo?

V roce 1961 publikoval Dr. Halbert L. Dunn soubor lekcí v knize se stejnojmenným názvem. I když kniha neměla příliš velký úspěch, myšlenky doktora Dunna nezůstaly zapomenuty. Převzali je lékaři, trenéři fitness i další odborníci a přizpůsobili je praxi podle vlastních zkušeností a potřeb.
Myšlenky o zdravém způsobu života sahají mnohem hloub do minulostil než do šedesátých let dvacátého století. Již ve starém Řecku byly zakládány pod záštitou boha Asklépia útulky pro nemocné. Aby byl boj proti chorobě úspěšný, dodržovali pacienti dietu, cvičili a chodili i na masáže. Kněží léčitelé dbali nejen na pomoc tělu, ale i na pohodu duše. Útulky, jejichž součástí byly chrámy i divadla, se proto stavěly v příjemném prostředí.

Co je wellness?

Definice praví, že wellness je odvětví, které se zabývá fyzickým a duševním zdravím člověka. Člověk přirozeně stárne. Cílem wellness je dát možnost prožít i pozdější roky života plnohodnotně. To znamená v dobré fyzické kondici a psychickém stavu. Wellness není jen o hubnutí a kráse těla. V dnešní době je hlavní strašák stres. Moderně řečeno je wellness zkrátka být v pohodě.

Kde vám poradí?

Relaxační a wellness programy nabízejí téměř každé lázně. Vyberete si z bohaté nabídky koupelí, cvičení, masáží a dalších produktů. Odpočívat můžete i aktivně. Od odborníků dostanete individuální plán cvičení a stravování. Rady se vám dostane ve fitness centrech, dietologických poradnách i na internetu.

Jak zvládnout změnu způsobu života?

Zdravý životní styl není otázka chvíle. Wellness programy dávají klientům návod, jak na to. Na rozdíl od diet, které kde kdo z nás zkusil, a stejně tak rychle s nimi skončil, mění wellness celkově způsob života. Odbourává staré životní zvyky a dává možnost získat nové. Několik týdnů vám pomáhá odborník, pak už záleží jen a jen na vás.