Pivo - zlatavý mok patřící nejen do půllitru, ale i do vany

Pivní lázeň je prospěšná vlasům, pleti, svalům i kloubům. Velmi doporučovaná je koupel v pivu, tzv. pivní lázeň. Je to možnost pocítit léčivé a omlazující účinky celé řady vitamínů B, proteinů a sacharidů, které v sobě obsahují pivní kvasnice. Při lázni si navíc můžete kdykoliv lahodný mok libovolně sami načepovat.
Kdo by nevěřil, může se sám přesvědčit třeba v pivních lázních Bahenec. Ty se nacházejí v Písku u Jablunkova v Beskydech nedaleko polských hranic. Posezení v dřevěném sudu plném piva s pípou na dosah si tu lázeňští hosté dopřávají už 12 let. Pivní lázně Bahenec se tak řadí k nejstarším v Česku. V Česku ještě o pivních lázních řada lidí vůbec neslyšela.

Posezení v pivní kádi

Voda o teplotě mírně nad 35 stupňů Celsia a původní, tajná, patenty chráněná receptura, jsou hlavní složkou oivní lázně. Celá procedura je založena na pozvolném vstřebávání pozitivních a aktivních složek, které jsou součástí extraktu, přes kůži do lidského organismu a teplu. Extrakt neobsahuje žádný alkohol a ani jinou pro lidský organismus škodlivou složku. Je složen z kvasnic, chmelu a sladového šrotu, z nichž se vaří pivo a je doplněn o tajné ingredience. Za dobu fungování lázní je skutečně prokázáno, že pivní lázně jsou vhodné při léčbě kožních nemocí, bolestivých kloubních onemocnění a pohybových problémů. Rozhodně se tedy nejedná jen o koupání se ve vodě s pivem.
Účinek pivní lázně se výrazně zvýší použitím speciální vířivky, která zabraňuje vychladnutí lázně.
Speciální dřevo, ze kterého jsou kádě vyrobeny brání rychlému ochlazení lázně. Vířivý efekt jemně rozptýlených bublinek vzduchu podporuje rozpuštění chmelové hořčiny a třískoviny a uvolňuje aromatické látky obsažené v chmelovém oleji a kvasnicích. To všechno se během procedury vstřebává do pokožky.

Vana plná černé desítky

Stošedesátilitrová vana z titano-nerezu se naplní z poloviny obyčejnou teplou vodou a druhá polovina se doplní minerálkou. K pivovaru je dopravována potrubím z tři kilometry vzdáleného lesního pramene. Minerální voda obsahuje dvojmocné železo a vysoký obsah přírodního kysličníku uhličitého. Uhličité bublinky obsažené v minerální vodě ulpívají na kůži, uklidňují prohřátý povrch těla a umožňují účinnou relaxaci v jemně perlivé lázni. Kysličník vytváří na těle vrstvu zajišťující prokrvení celého organismu.

V další fázi se do vany napustí osm až deset litrů nepasterizované černé desítky Chodovaru. Do 34 stupňů teplé karamelově zbarvené lázně je vhodné ponořit se alespoň na 25 minut. Aby byl účinek koupele ještě větší a abychom si užili pořádně relaxace, doporučuje se hostům vypít sklenici nepasterovaného ležáku obsahujícího živé kultury kvasnic příznivě působících v celém trávicím traktu. Upíjení z vany totiž kvůli teplotě a složení piva není příliš rozumné ani pro skalní pivaře.

Po lázni přichází půlhodinový zábal a relaxace. Prohřáté tělo dokončuje fázi pocení, srdeční činnost se zklidňuje a dochází k pomalému poklesu krevního tlaku a uvolnění svalů. Procedury mají ozdravný účinek pro pleť a vlasy, pomáhají při uvolnění svalů, prohřátí kloubů a podporují imunitní systém organismu.

Nutná je rezervace

Než se o pivních lázní rozjedete, nezapomeňte se alespoň měsíc předem objednat.

Kromě Beskyd a Chodové Plané jsou v provozu také lázně v harrachovském minipivovaru Novosad a syn nebo v hotelu Stein poblíž Františkových Lázní, kde vsadili na pivo Bernard. Na Chrudimsku v lázeňském penzionu v obci Hořelec spolupracují s pardubickým pivovarem Pernštejn.

Pivní lázně můžete navštívit také v rakouském Salcburku, Frankingu nebo Saalfeldenu. Dají se nalézt i v Německu, na rozdíl od našich ale žádné nemají vlastní pivo.

Ceny za lázeň pro dvě osoby se pohybují v rozmezí kolem dvanácti set korun.

Jako nevšední překvapení může posloužit i dárkový kupon pro pobyt v pivních lázních. U zážitkové firmy Allegria přijde voucher pro dvě osoby na celý víkend v pivovaru na devět tisíc korun. V ceně je polopenze a exkurze do pivovaru.

Tip na Pivní lázně

Pivní lázně v pivovaru Chodovar v Chodové Plané

Roztok z obyčejné vody, tmavého piva a minerální vody má tady teplotu 34 stupňů Celsia. Lázeň je obohacena živými kulturami pivovarských kvasnic a směsí sušených drcených bylin. Pivní kvasnice dodají pokožce řadu vitamínů B, proteiny a sacharidy. Procedura trvá kolem dvaceti minut. Po koupeli následuje relaxace.